U povodu Mjeseca hrvatske knjige, u prostoru Hrvatske knjižnice i čitaonice u Pleternici održana je u večernjim satima promocija knjige "Bokobran-Razgovori o kulturi i umjetnosti Boke kotorske", autorice Nevenke Šarčević iz Zagreba. Ova Pleterničanka rođena u Požegi i požeška gimnazijalka je povjesničarka umjetnosti, a temelj njene knjige su intervjui o kulturi i umjetnosti u Boki kotorskoj, što ih je vodila s eminentnim hrvatskim, crnogorskim i srbijanskim stručnjacima. U knjizi su obrađene arheološke i povijesne teme, a najveći dio posvećen je povijesti umjetnosti, s temama koje kronološki obuhvaćaju period od srednjeg vijeka do danas. Završna skupina intervjua bavi se zaštitom i restauracijom spomenika.
Predstavljajući zanimljiv i bogat životopis autorice, ravnatelj Knjižnice prof. Franjo Novak je u uvodu izrazio zadovoljstvo što je ovom vrijednom knjigom biser Jadrana Boka kotorska, približena Pleterničanima i svim sudionicima promocije.
-Autorica je prvi put otišla u Boku kotorsku 2012. godine, gdje je od 2014. do 2019. uređivala i vodila povijesnoumjetničku emisiju na Radio Duxu. Sadržaj emisije objavljen je u istoimenoj knjizi „Bokobran" u izdanju naklade Ar Tresor, Instituta za povijest umjetnosti u Zagrebu i Kotorske biskupije u Kotoru. „Bokobran“ donosi aktualne i zanimljive poglede na baštinu, s brojnim literarnim referencama i lijepim fotografijama-istaknuo je ravnatelj. Naveo je različite aktivnosti Nevenke Šarčević koja se, među ostalim, bavi uređivanjem časopisa, a kao kustosica priprema brojne likovne izložbe. Prati noviju likovnu scenu, piše osvrte i likovne kritike za stručne časopise i portale, a sudionica je stručnih skupova.
Putem videopoziva iz Kotora se javio don Robert Tonsati, kancelar Kotorske biskupije i pročelnik biskupijskog Ureda za kulturu. On je naglasio kako je riječ o jednoj iznimno vrijednoj knjizi i vrlo važnom doprinosu poznavanja bokeljske kulturne baštine, za koji je zaslužna Nevenka Šarčević koja se na neki način zaljubila u Boku kotorsku i boraveći u njoj ostavila vrlo značajan trag.
-„Bokobran“ je lijepo ukoričena i izvrsno opremljena knjiga, obogaćena kvalitetnim fotografijama, a urednički posao zaista je dobro odrađen. I kada je ne bismo čitali, nego samo prolistali, bio bi to jedan čaroban poziv na otkrivanje ljepota naše Boke kotorske i našega zaljeva. U knjizi dominira sakralna baština koja je u jednom narodu najstariji spoj vjerskog, kulturnog i duhovnog izričaja. Ističem da je to silno značajan poduhvat i ostvarenje jedne Pleterničanke koja je rodom Ramljanka, takoreći Slavonke koja se spustila u naše primorske krajeve, a koju je Boka kotorska fascinirala. Rijetko sam susreo osobu koja se toliko posvetila istraživanju naših krajeva s ljubavlju i s takvom fascinacijom-naglasio je don R. Tonsati te je zahvalio svima koji su se potrudili da dođe do razgovora o knjizi, osobito ravnatelju Knjižnice.
Sudionike promocije pozdravio je zamjenik gradonačelnice Domagoj Katić, posebno zahvalivši autorici koja je iznjedrila ovako vrijednu i vrlo važnu knjigu.
-Iznimno mi je drago što Nevenka predstavlja knjigu u svojoj kući, u svome gradu. Uživajte večeras svi zajedno, a zahvaljujem našoj Knjižnici koja nas svaki put iznova uspije iznenaditi sve većom kvaliteto autora i njihovih djela-poručio je, među ostalim, zamjenik gradonačelnice.
Na zanimljiv i detaljan način putem razgovora knjigu su uz popratne fotografije na videozidu predstavile autorica i prof. Vera Čuže Abramović iz požeške gimnazije. Istaknuto je kako ova monografija nije klasična nego je u biti neuobičajena jer se radi o doista sažetim razgovorima s vrlo renomiranim stručnjacima iz određenih područja. Na videozidu su pokazani pojedini sakralni objekti i njihova unutrašnjost iz vremena srednjovjekovne i renesansne umjetnosti, barokna arhitektura, kiparski i slikarski radovi, fortifikacije te moderna i suvremena umjetnost Boke kotorske. Naposljetku je bilo riječi o zaštiti bokokotorskih spomenika.
Prigodnim riječima u ime naklade Ar Tresor obratila se Silva Tomanić Kiš govoreći o ideji koja je prethodila izdavanju knjige te suradnji sa suizdavačima i urednicom Katarinom Horvat-Levaj. Zahvalila je recenzentima, suradnicima i autoru fotografije, a ravnatelju Knjižnice na organizaciji promocije, te je istaknula kako je ova knjiga čudo jer obuhvaća različite teme. -Autorica se približila idealu da se jedno mjesto opiše, objasni i protumači sa što je moguće više aspekata, što se u njemu stvaralo, kako se živjelo i kako se živi danas-naglasila je nakladnica te je čestitala autorici, a Knjižnici je donirala odabrane vrijedne knjige.
Autorica Nevenka Šarčević u završnoj je riječi zahvalila prof. Franji Novaku koji je inicirao predstavljanje njene monografije, urednici, nakladnicima i svim suradnicima koji su na neki način pridonijeli nastanku ove knjige. Zahvalila je i članovima svoje obitelji na podršci. U glazbenom dijelu programa svojim nastupom oduševili su Ana Kresovljak, učenica prvog razreda požeške Glazbene škole, i Vladimir Štibrić na gitari.
Tekst: I. Tomić
Foto: M. Pulpan